Cukier - najpowszechniejszy narkotyk XXI wieku


Cukier działa podobnie jak narkotyki - uzależnia. Spożywanie go stymuluje organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, które poprawiają samopoczucie. Mózg ludzi uzależnionych od cukru działa podobnie jak narkomanów – na widok ciastka zaczyna inaczej pracować. Warto zrobić sobie detoks i zobaczyć, jakie zmiany zajdą w naszym ciele. Zwykle już drugiego dnia bez cukru zaczynamy odczuwać ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego. Mogą pojawić się bóle głowy, dekoncentracja, drżenie mięśni, a nawet zimne poty!


No dobrze, ale czemu pomimo wpływu na nasze dobre samopoczucie cukier ma taką złą sławę?

Zacznijmy od tego, że spożywanie cukru spożywczego, sacharozy, powoduje, że węglowodany proste w niej zawarte szybko wchłaniają się do krwi. Wzrasta więc stężenie glukozy w organizmie. Węglowodany proste znajdziemy także w owocach (fruktoza), ale błonnik pokarmowy w nich zawarty spowalnia wchłanianie. Kiedy poziom glukozy wzrasta uruchamia się trzustka, która zaczyna wydzielać insulinę, aby ten poziom obniżyć. Im bardziej gwałtowny wzrost stężenia glukozy we krwi, tym większe wydzielanie insuliny, a co za tym idzie większy spadek stężenia glukozy. A co się dzieje kiedy poziom glukozy spada? Od razu spada poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Mamy więc spadek nastroju – zwiększa się nasz apetyt (zwłaszcza na cukier) i znowu potrzebujemy dostarczyć naszemu organizmowi glukozę. I tak w kółko... Poza tym cukier to same puste kalorie - nie ma w nim żadnych witamin, minerałów ani innych substancji odżywczych. Według WHO spożywanie ilości większych niż 50 g dziennie (przez osobę dorosłą) zwiększa prawdopodobieństwo na wystąpienie chorób takich jak otyłość, nerwica czy nawet zawał serca.


Jak zatem zabrać się za wykluczenie cukru z codziennej diety?

Gwałtowne odstawienie cukru kończy się porażką. Dietetycy zalecają, aby ograniczać go stopniowo. Unikanie przetworzonej żywności, gotowanie samemu w domu ze świeżych produktów, nawadnianie organizmu, jedzenie dużej ilości warzyw i owoców – wszystkie nowe nawyki żywieniowe trzeba wprowadzać powoli. Jeśli słodzimy kawę lub herbatę należy stopniowo zmniejszać ilość dodawanego cukru, poobiednie ciastko zastąpić bananem – każdy musi znaleźć swój sposób, podobnie jak w walce z nałogiem tytoniowym. Przede wszystkim należy czytać etykiety produktów żywnościowych. Lepiej nie kupować tych, które w pierwszej kolejności zawierają cukier, syrop z agawy, syrop fruktozowy, glukozowy lub glukozowo-fruktozowy, dekstrozę, glukozę, laktozę, melasę. Bardzo ważne jest także odstawienie fast-foodów i napojów. Tutaj zaskoczeniem mogą być soki owocowe, do których często dodawany jest cukier.


Mam nadzieję, że udało mi się w jakimś stopniu Cię przekonać, jak wiele zagrożeń płynie ze spożywania cukru i już dziś zaczniesz go ograniczać. Życzę zatem powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu!
Komentarze

Popularne posty